Zgodovina šole

OŠ Domžale je bila z ukinitvijo nižje gimnazije ustanovljena leta 1958. Ob ustanovitvi se je imenovala I. osnovna šola, po preselitvi v sedanjo stavbo, 8. februarja 1973, se je preimenovala v OŠ Šlandrove brigade. Današnje ime, OŠ Domžale, nosi od leta 1992. Leta 1963 je šola dobila dve podružnici v Jaršah in Ihanu.

Podružnica v Jaršah se je kasneje preoblikovala v samostojno šolo, Ihan pa še danes ostaja podružnica OŠ Domžale. Od ustanovitve podružnice je pouk v ihanski šoli potekal v šolski stavbi iz leta 1961, leta 1982 so dogradili prizidek, leta 2007 pa je podružnica dobila še veliko telovadnico.

Ob ustanovitvi je I. osnovna šola z  II. osnovno šolo razmejila šolski okoliš, tako da je bila meja železniška proga, iz nekdanjega šolskega okoliša Osnovne šole Dob pa je dobila tudi precej učencev z Vira in Količevega. Od leta 2006 šolski okoliš matične šole obsega območje, ki ga na zahodni in južni strani omejujejo Ljubljanska, Karantanska in Kopališka cesta, na severu glavna cesta Domžale–Vir, reka Bistrica na vzhodu vse do Preloga. Šolski okoliš podružnice ves čas obstoja obsega naselja Ihan, vasi Goričica pri Ihanu, Brdo, Selo pri Ihanu, Prelog, Dobovlje.

Ob ustanovitvi je bilo na šoli vpisanih 453 učencev v 14 oddelkih, šola je takrat zaposlovala 15 učiteljev.

Vodenje šole je bilo od leta 1958 do danes zaupano štirim ravnateljem in dvema ravnateljicama:

• Milan Flerin (od leta 1958 do 31. 8. 1976),
  • Vinko Cedilnik (od 1. 9. 1976 do 28. 2. 1979),
  • mag. Jožica Polanc (od 1. 3. 1979 do 30. 6. 2008),
  • dr. Branimir Černohorski (od 1. 7. 2008 do 30. 6. 2012),
  • Uroš Govc (od 1. 7. 2012 do 31. 8. 2022),
  • Nina Valenčič (od 1. 9. 2022).

logotip šole

Učenci I. osnovne šole iz Domžal gredo v novo šolsko stavbo leta 1973. (slika vzeta z naslovnice Občinskega poročevalca, letnik 12, številka 2)

Učenci pri urejanju igrišča po vselitvi v nove prostore.

Pogled na šolsko stavbo z okolico iz leta 1977.

Težko pričakovan dogodek, otvoritev nove ihanske šole novembra 1961, so slovesno praznovali s kulturnim programom: fantje so postavili mlaje, dekleta so spletla vence ter okrasila šolo in okolico.

Združeni pevski zbori na nastopu v šolskem letu 1981/82. Osemdeseta leta so s petimi zbori (štirje zbori na matični šoli in eden na podružnici) predstavljala vrh delovanja pevskih zborov na šoli.

Leta 2007 zgrajena nova, moderno opremljena telovadnica v Ihanu.

Na podružnici zaposleni skupaj z učenci v aktivnem sodelovanju s krajem ohranjajo dolgoletno izročilo ihanske šole. Na sliki je nastop učencev v Domu krajanov Ihan oktobra 1997.

Matična šola se je že leta 2003 vključila v nacionalni projekt Ekošola kot način življenja, podružnica pa je k projektu pristopila dve leti kasneje. Na sliki je prejem ekozastave OŠ Domžale leta 2005; na sliki podžupan Vinko Juhart in ravnateljica mag. Jožica Polanc, v ozadju mala ekologa.

Na šoli obstaja tradicija spodbujanja k humanitarnosti in dobrodelnosti. Na sliki predaja čeka z zbranim zneskom akcije Manj svečk za manj grobov v letu 2013; na sliki vodja projekta Mojca Kanduscher, ravnatelj Uroš Govc in direktorica Doma upokojencev Domžale Nataša Zalokar.

Šola že dolga leta dosega izjemne rezultate na tekmovanjih v znanju iz naravoslovja. Na sliki sta učenca Matic Erdani in Andraž Novak, ki sta se uvrstila na mednarodno tekmovanje tehnikov v Budimpešti, skupaj z mentorjem Bélo Szomijem.

Šola se lahko pohvali z izjemnimi rezultati na različnih športnih področjih. Na sliki košarkarska ekipa starejših dečkov v letu 2012/2013, ko je osvojila 2. mesto na državnem tekmovanju, s trenerjem Mitjo Gregoričem in Darkom Oražmom, dolgoletnim mentorjem šolskega športnega društva.

Plesna skupina Sovice z mentorico Tjašo Šuštaršič po zmagi na ŠKL leta 2003/2004; v istem letu so Sovice osvojile tudi prvi naslov evropskih prvakinj.

Šola se je v šolskem letu 2001/2002 kot prva v občini v 1. razredu odločila uvajati devetletko. Slika je z otvoritve devetletke; na sliki z desne: državni sekretar Alojz Pluško, županja Občine Domžale Cveta Zalokar Oražem, ministrica  dr. Lucija Čok in ravnateljica mag. Jožica Polanc.

Kolektiv I. osnovne šole ob desetletnici leta 1968.

Slika učiteljskega kolektiva OŠ Šlandrove brigade iz šolskega leta 1991/1992.

Slika zaposlenih na PŠ Ihan v šolskem letu 1996/1997.

(Skupno 4.259 obiskov, današnjih obiskov 1)